Na stronie FunnyGames.pl znajdziesz najlepszy zestaw gier Gry w szachy! Jest tu aż 12 różnych gier Gry w szachy, na przykład Mistrzowskie szachy dla wielu graczy & Szachy mistrzowskie

Graj w darmowe gry w szachy online na FunnyGames

Szachy to jedna z najstarszych istniejących gier planszowych i pozostaje popularna jako gra dla strategów, planistów i myślicieli. Aby wygrać, zawsze musisz planować co najmniej kilka kroków do przodu, przewidując ruchy przeciwnika. Możesz spróbować nakłonić innego gracza do wykonania pewnych ruchów lub możesz spróbować wymanewrować go i zmusić jego rękę. Znajdziesz tutaj różne gry w szachy z różnymi ustawieniami trudności. Możesz grać w gry dla 2 graczy lub rzucić wyzwanie przeciwnikowi AI, aby ćwiczyć swoje umiejętności i doskonalić swoje spostrzeżenia. Szukasz więcej? Sprawdź nasze pełne omówienie gier planszowych tutaj!

Gry w szachy - zasady

Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś w szachy, jest to świetny czas, aby spróbować. Możesz rozpocząć i zapoznać się z samouczkiem gry lub kontynuować czytanie, aby zapoznać się z krótkim wprowadzeniem do zasad. Chociaż prawa gry w szachy różnią się nieco w zależności od obszaru, a określone zasady rządzą niektórymi rozgrywkami, oto ogólny zarys.

Gry w szachy - figury

W szachy gra dwóch graczy i łącznie 32 figury. Każdy gracz ma 16 elementów, a dwa zestawy można zwykle odróżnić kolorem. Każdy gracz ma osiem identycznych pionków, które stanowią pierwszy rząd (lub rangę) twojej pozycji startowej. Pionki mogą poruszać się do przodu tylko o jeden krok na raz i mogą uderzyć przeciwnika tylko jednym krokiem po przekątnej. Dopiero w swojej pierwszej turze pionek może zrobić dwa kroki do przodu. W zewnętrznych rogach tylnego rzędu znajdują się wieże (zwykle wyglądają jak wieże). Twoje wieże mogą poruszać się tylko po liniach prostych (do przodu, do tyłu lub na boki). Po wewnętrznej stronie wież znajdują się rycerze (zwykle wyglądają jak konie). Skoczek może poruszać się w kształcie litery L w dowolnym kierunku. Te elementy są również wyjątkowe, ponieważ są jedynymi, które mogą przeskakiwać inne elementy. Po wewnętrznej stronie skoczków znajdują się biskupi, którzy mogą poruszać się tylko po przekątnej.

Szachy - król i królowa

W środku ostatniego rzędu znajdziesz króla i królową. Masz tylko po jednej takiej figurze. Królowa może naśladować zakres ruchu dowolnej innej figury, z wyjątkiem skoczka. To czyni ją bardzo potężną figurą. Z drugiej strony, król, który może poruszać się w dowolnym kierunku, może zrobić tylko jeden krok na raz. To czyni króla dość bezbronnym. Celem gry jest schwytanie króla przeciwnika.

Gry w szachy - Szach mat!

W trakcie gry musisz chronić swojego króla, nawet gdy atakujesz przeciwnika. Jeśli przesuniesz figurę na pozycję, która pozwala ci zabić króla przeciwnika w następnej turze, chyba że interweniuje on, aby temu zapobiec, nazywa się to „szachem”. Twój przeciwnik jest zmuszony użyć kolejnego ruchu, aby przesunąć króla w bezpieczne miejsce lub w inny sposób wyeliminować zagrożenie, na przykład zbijając twoją figurę. Jeśli twoje figury są manewrowane wokół króla w taki sposób, że ucieczka jest niemożliwa, nazywa się to „szach-matem” i wygrywasz grę.

Gry w szachy, aby ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności

Ćwicz szachy, aby doskonalić swoje umiejętności i naucz się oszukiwać przeciwnika, aby wykonał niewłaściwe ruchy. Więcej tytułów opartych na strategii znajdziesz na naszej stronie gry strategiczne. Możesz także spróbować swoich sił w warcabach, innej popularnej grze planszowej opartej na strategii, której tytuły znajdziesz w naszej sekcji gry w warcaby.

Podobne kategorie